banner-behzisti
دوشنبه 26 آذر 1397   02:45:18
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استان
1397/8/1 سه‌شنبهسرپرست وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در کنفرانس سالمندی منطقه آسیا -اقیانوسیه :

از موهبت سالمندی برای توسعه همه جانبه کشور بهره مند شویم

کنفرانس منطقه آسیا -اقیانوسیه با تمرکز بر نقش خانواده،اجتماع و دولت در جوامع رو به سالمندی،صبح امروز در هتل استقلال تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل؛مراسم افتتاح این کنفرانس دو روزه با حضور «اسحاق جهانگیری»معاون اول رئیس جمهور،«سید حسن  قاضی زاده هاشمی» وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی،«انوشیروان محسنی بندپی»سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و جمعی از کارشناسان و صاحب نظران داخلی و خارجی و به همت صندوق جمعیت سازمان  ملل متحد در ایران با همکاری سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.
در این مراسم «محسنی بندپی» با تأکید بر اینکه سالمندی یک عطیه و موهبت الهی است؛گفت:در سال ۱۹۸۰ تعداد سالمندان جهان به ۳۸۲ میلیون نفر است و  در سال ۲۰۱۷ این رقم به  به ۹۶۲ میلیون نفر رسید و این موضوع  نشان دهنده این است کهدر طول ۳۷ سال جمعیت سالمندان دنیا دو برابر شده است و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۵۰ جمعیت سالمندان جهان به ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر برسد.بنابر این افزایش جمعیت سالمندی یک امر همه گیر و جهانی است.
وی افزود بنا بر سرشماری سال 95 سالمندان کشور ایران 9/3 درصد جمعیت را تشکیل داده اند و شاخص رشد جمعیت در کشور 1/2 درصد است این در حالی است که شاخص رشد جمعیت سالمندی 3/8 درصد است و بنابراین برنامه ریزی هایی که برای جمعیت فعال کشور باید صورت گیرد؛ در حوزه سالمندی باید 2 تا 3 برابر تقویت شود.

سرپرست وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه ریزی های انجام گرفته برای سالمندان در کشور گفت:حمایت های اجتماعی،اقتصادی و توجه به وضعیت سالمندان به ویژه در طول سه چهار سال اخیر بر همه ما مشهود است.برای مثال می توان از فعالیت هایی نظیر استقرار دبیرخانه شورای ملی سالمندان با دو کارگروه علمی تخصصی شامل شورای عالی سلامت و امنیت غذا زیر نظر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی رفاه و تأمین اجتماعی زیر نظر وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی ،تدوین سند ملی سالمندان با همکاری وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه ،راه اندازی وب سایت برای دسترسی سالمندان به شبکه خدمات سلامت و ... را نام برد.

وی همچنین حمایت همه جانبه برای توسعه بنیادهای فرزانگان در سراسر کشور با استفاده از تشکلهای سالمندی برای استقرار گسترده ترین شبکه  سالمندی کشور به عنوان حلقه ارتباطی بین سالمندان،دولت و دستگاه های عضو شورای ملی سالمندان را نیز از فعالیت های بسیار خوب برای سالمندان عنوان کرد و افزود:برای اینکه بتوانیم با چراغ روشن مسائل سالمندی را بررسی کنیم به همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل با ابعاد مختلف اقتصادی،اجتماعی،سلامت و ...نیاز داریم.همچنین استفاده از ظرفیت های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای تربیت نیروی انسانی و تحقیقات در زمینه سالمندی نیز فرصت و نعمت خوبی است که در اختیار داریم.

وی در پایان از همکاری " لیلا جودان "مدیر منطقه ای صندوق جمعیت سازمان ملل متحد صندوق و جناب آقای دکتر کبیری نیز تشکر کرد و افزود:امیدواریم از این موهبت الهی سالمندی در جهت توسعه همه جانبه کشور به خوبی بهره مند شویم و شاهد سالمندی موفق و پویا در کشور باشیم.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
.
نسخه قابل چاپ
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 32442
تعداد بازديد کنندگان سايت: 14850189 تعداد بازديد زيرپورتال: 34338 اين زيرپورتال امروز: 83 سایت در امروز: 2817 اين صفحه امروز: 67